Hrvatski školski sportski savez svake godine u suradnji s Hrvatskom olimpijskom akademijom objavljuje novi natječaj na temu olimpizma i školskog sporta. Program promovira kulturološke i obrazovne aspekte sporta i olimpijskog pokreta organiziranjem godišnjih natjecanja učenika osnovnih i srednjih škola radovima na temu sporta i olimpijskog pokreta, a najbolji radovi osvajaju i vrijedne nagrade.
Dragi profesori, učenici…
Hrvatski školski sportski savez (HŠSS), u suradnji s Hrvatskom olimpijskom akademijom (HOA) već četrnaestu godinu provodi natječaj pod nazivom Školski sport i olimpijski pokret. Ovogodišnji likovni natječaj pod nazivom „Futurizam“ trajati će od 28. listopada 2024. do 21. ožujka 2025.
Tema natječaja inspirirana je održavanjem Zimskih olimpijskih igara Milano Cortina 2026. Naime, Italija je ključno izvorište europske umjetnosti, od antike preko renesanse i baroka do modernog doba, a slikarski stil futurizma izabran je kao najprikladniji za prikazivanje sportskog motiva.
Spajanje talijanskog slikarskog stila sa sportskim motivom izazov je koji stavljamo i pred učenike i pred njihove profesore.
Rezultate natječaja objaviti ćemo 29.travnja 2025.
Više o futurizmu i smjernice za izradu likovnog rada u stilu futurizma (klikni)
UVJETI NATJEČAJA:
- Na natječaj se može javiti školsko sportsko društvo, osnovna ili srednja škola iz Republike Hrvatske, ali i učenici samostalno
- Natječaj je organiziran u 2 kategorije:
- kategorija osnovnih škola za učenike od 5. do 8. razreda
- kategorija srednjih škola
- Učenički likovni rad u OBJE KATEGORIJE sadrži SPORTSKI MOTIV u najširem smislu, a izrađen je u stilu FUTURIZMA, na papiru formata likovne mape za učenike od 5. do 8. razreda (29.0 x 40.5 cm). Radovi u kategoriji SREDNJE škole su također na formatu 29.0 x 40.5 cm, što odgovara papiru likovne mape za učenike od 5. do 8. razreda osnovne škole. (Detaljan opis formata potreban je da se izbjegnu pitanja na kakvom formatu trebaju biti radovi učenika srednjih škola)
- Likovna tehnika za osnovne škole su pastele (voštane, uljane ili suhe – po izboru autora). Likovni rad treba izvesti samo sa zadanim bojama, bojama talijanske zastave: zelena, bijela i crvena uz dodatak crne.
- Likovna tehnika za srednje škole je tuš (pero, kist, lavirani tuš). Likovni rad mora biti izveden samo pomoću crnog tuša, dakle crna, bijela i svi tonovi sive.
- Svaka škola, uz stručnu i organizacijsku pomoć svojih profesora likovne kulture, tjelesne i zdravstvene kulture (voditelja školskog sportskog društva) te ostalih nastavnika i djelatnika organizira natječaj na školskoj razini te odabire najviše deset likovnih radova koji će ih predstavljati na natječaju „Školski sport i olimpijski pokret“ na temu „Futurizam”.
- Svaki likovni rad (slika) mora se poslati u fizičkom obliku. Nećemo moći prihvatiti skenirane radove.
- Rad/ove šaljite poštom ili nekom od kurirskih službi na adresu: Hrvatski školski sportski savez, Buzinski prilaz 2, 10000 Zagreb, s naznakom „Za natječaj“. Rad/radove možete i osobno donijeti u ured Hrvatskoga školskog sportskog saveza, Buzinski prilaz 2, 10000 Zagreb, 2. kat, radnim danom od 10 do 14 sati.
- Natječaj će biti otvoren od 28. listopada 2024. do 21. ožujka 2025.
- U izbor će ući svi radovi koji će prispjeti poštom ili biti dostavljeni do petka 21. ožujka 2025. Primiti ćemo radove koji se dostave uključujući petak 21. ožujka 2025. do 14 sati. U obzir će doći i radovi koji će biti dostavljeni poštom ako na sebi budu imali najkasnije datum primitka 21. ožujka 2025. Pošiljke koje će imati datum primitka 22. ožujka 2024. ili kasnije, nećemo moći uzeti u obzir.
- Prosudbeni tim objaviti će rezultate natječaja 29. travnja 2025. na mrežnim stranicama Hrvatskog školskog sportskog saveza (skolski-sport.hr).
- Prosudbeni tim ima pet članova, po jednog predstavnika daju Hrvatski školski sportski savez, Hrvatska olimpijska akademija i Veleposlanstvo Republike Italije. Dva člana prosudbenog tima su profesori likovne kulture u osnovnoj i srednjoj školi.
- svaka škola šalje najviše deset najboljih likovnih radova koristeći ovaj WEB OBRAZAC. Za slanje drugog i svakog sljedećeg likovnog rada koristite NOVI web obrazac.
- popunjavanje WEB OBRASCA biti će olakšano sudionicima prethodnih natječaja na način da će se po upisivanju e-maila podnositelja svi ostali podaci automatski upisati sami.
- popunjavanjem WEB OBRASCA samo najavljujete sudjelovanje u natječaju. Nakon što u vremenu trajanja natječaja organizatori fizički ZAPRIME vašu pošiljku sa likovnim radom dobiti ćete na e-mail koji ste ostavili u obrascu potvrdu da je rad uspješno zaprimljen i da sudjeluje u natječaju.
- Unutar svake kategorije dijelit će se po tri nagrade za pobjedničke škole u sportskoj opremi i rekvizitima u navedenim novčanim protuvrijednostima: za prvo mjesto 800,00 EUR, za drugo mjesto 600,00 EUR, za treće mjesto 500,00 EUR.
- Sportsku opremu u okviru osvojene nagrade biraju voditelji školskih sportskih društava pobjedničkih škola.
- Svaki učenik, autor nagrađenog rada u obje kategorije posebno će se nagraditi sportskom opremom u navedenim novčanim protuvrijednostima: za prvo mjesto 200,00 EUR, za drugo mjesto 150,00 EUR, za treće mjesto 100,00 EUR.
- Više autora nagrađenog rada dijele nagradu.
- Radovi se ne vraćaju.
- Popunjavanjem Web obrasca, slanjem radova poštom, te predajom radova u prostorijama HŠSS-a dajete svoj pristanak da se radovi izlože na manifestacijama koje će organizirati provoditelji natječaja.
ARHIVA UČENIČKIH NATJEČAJA
2012. | 2013. | 2014. | 2015. | 2016. | 2017. | 2018. | 2019. | 2020.| 2021.| 2022.| 2023.| 2024.| 2025.
Monografija 10 godina projekta Školski sport i olimpijki pokret – klikni za preuzimanje monografije (6,7 MB)
DOKUMENTI za aktualni natječaj
FUTURIZAM
SMJERNICE I UPUTE ZA SUDJELOVANJE PREUZMITE OVDJE.
Futurizam je umjetnički i kulturni pokret nastao početkom 20. stoljeća u Italiji. Pokret je slavio brzinu, tehnologiju, industrijski napredak, modernost i energiju urbanog života. Kao posljedica estetike brzine, u futurističkom slikarstvu prevladava element dinamizma: u pokretu sudjeluju i objekt i prostor unutar kojega se on kreće. Iluziju kretanja likova često postižu simultanim sekvencama kretanja na istoj plohi; vizualni dojam inspiriran strobofotografijom (više etapa pokreta na istoj fotografiji).
„Futurističko slikarstvo: Tehnički manifest” kaže „.. s obzirom na trajnost optičke slike u žutoj pjegi, objekti koji se kreću umnožavaju se; njihov oblik se mijenja kao brze vibracije…konj u trku nema četiri noge već dvadeset…”
Jedan od utjecaja je multiekspozicijska fotografija E. J. Marey nazvana Chronophotograph iz 1887. godine.
NEKOLIKO SMJERNICA ZA IZRADU RADA U STILU FUTURIZMA:
1. Dinamičnost i pokret: Futurizam slavi brzinu, energiju i modernu tehnologiju. Nacrtajte prizor koji prikazuje pokret, ubrzanje ili silu koja se brzo kreće kroz prostor.
2. Geometrijske linije i oblici: Upotrijebite snažne, oštre i geometrijske linije kako biste stvorili osjećaj mehaničke preciznosti. Kose linije, oštri kutovi i ponavljanje oblika pomoći će u stvaranju dinamike i energije u slici.
3. Fragmentacija: Predmeti i figure često su razlomljeni na više dijelova kako bi se stvorio dojam simultanosti i brzog kretanja kroz prostor i vrijeme. Slika treba izgledati kao da je podijeljena na različite vremenske i prostorne dijelove.
4. Svjetlost i refleksije: Igrajte se sa svjetlošću i refleksijama, koristeći ih da naglasite metalne ili staklene površine, kao i dinamiku pokreta. Refleksije i odrazi na površinama mogu pojačati futuristički osjećaj.
5. Složena perspektiva: Koristite složene perspektive i neobične kutove kako bi slika bila vizualno izazovna i kaotična, odražavajući tempo modernog života.
Likovna tehnika za osnovne škole su pastele (voštane, uljane ili suhe, po osobnom izboru autora). Likovni rad treba izvesti samo sa zadanim bojama, bojama talijanske zastave: zelena, bijela i crvena uz dodatak crne.
Likovna tehnika za srednje škole je tuš (pero, kist, lavirani tuš). Likovni rad mora biti izveden samo pomoću crnog tuša, dakle crna, bijela i svi tonovi sive.
PRIMJERI:
Gino Severini, Plava balerina, 1912.
Giacomo Balla, Apstraktna brzina, 1913.
Umberto Bocciono, Uzdizanje grada, 1910.
Luigi Russolo, Dinamizam automobila, 1913.
Kontakti
Za više informacija o projektu “Školski sport i olimpijski pokret slobodni ste nas kontaktirati. Koordinator projekta ispred HŠSS-a je Goran Jukić, voditelj odjela posebne programe informatiku i medije (goran.jukic@skolski-sport.hr).