Ponuđeni izbor elementarnih, momčadskih i štafetnih igara, voditelji univerzalnih sportskih škola mogu koristiti u provedbi sati USŠ. Naravno da primjena igara nije namijenjena isključivo u radu UŠŠ, već naprotiv igre mogu biti sastavni dio rada u redovitom planu i programu sata TZK u osnovnim školama, vrtićima i svugdje gdje ima potrebe za igrom, zabavom i veseljem. Igre koje se koriste za zagrijavanje osmišljene su tako da u njima djeca aktivno sudjeluju cijelo vrijeme, tj na prvom mjestu nije ispadanje. Radi što boljeg zagrijavanja u tim se igrama trči, brzo hoda ili skače, te se na taj način provodi kvalitetna priprema cijelog tijela za napore koji ih očekuju u ostalim dijelovima sata.
Popis igara:
KOCKA SPAS | DIŽI NOGE SPAS | GRUDANJE | HUGO | LOPTA SPAS | | LOVAC U ŠUMI | POPLAVA | PRONAĐI BOJU | PRONAĐI POLOŽAJ SPAS | PRONAĐI PRIJATELJA | PRONAĐI SPORTSKI REKVIZIT | RODE I ŽABE | STOLCI | STRELJANA | TRČANJE S NOVINAMA | LOVCI S LOPTOM | MEDVJED I LOVCI | TUNEL | RIBARI I RIBICE | SLONOVSKI NOGOMET | SLADOLED | PROMIJENI LOPTU | ZVIJEZDA
Igra se može igrati i u dvorani i na igralištu
Lopta za oznaku lovca kao i rekviziti za podizanje (čunjevi, kapice)
Po dvorani su razbacane spužvaste kocke ( također to mogu biti različite lopte , čunjevi, kapice). Jedno dijete je „lovac“ koje lovi ostalu djecu koja trče između postavljenih kocki. Djeca pronalaze spas tako da podignu kocku iznad glave, a dijete koje lovi prelazi na ostalu djecu. Ono dijete koje se uhvati bez kocke ispada iz igre. Dijete koje se spasi kocku mora spustiti opet na pod prije nego nastavi bježati.
Kocka se smije držati samo do 3 sek. tj čim lovac ode mora se ostaviti na mjesto od kud je podignuta.
Igra se provodi u dvorani
Lopta za oznaku lovca
Igra se kao i prethodna lovica samo što se spas pronalazi u sijedu s podignutim nogama. Pravila kažu da noge moraju u sijedu biti ispružene, ne pogrčene i lovac tada može uloviti dijete.
Pozicija sjeda se smije zadržati tako dugo dok je lovac blizu, ali nakon njegova odlaska igrač mora ustati i bježati po terenu. Znači da ne smije cijelo vrijeme sjediti i samo podizati noge za spas. Upozoriti djecu na pažljivo spuštanje u sijed i podizanje nogu da ne bi slučajno lovca i druge igrače udarili.
Igra se provodi u dvorani i vanjskim igralištima
Spužvaste lopte različitih veličina
Teren u dvorani je jednom graničnom crtom podijeljen na dvije polovice. Zadatak je da se na tako označenom prostoru dvije jednako podijeljene ekipe međusobno gađaju (spužvastim loptama).
Može se igrati na ispadanje pogođeno dijete ispada ( ili ima 2 života). Zadatak može biti da djeca samo određeno vrijeme prebacuju lopte iz svoje polovice igrališta u protivničku (prebacivati mogu i rukama i nogama) nakon zaustavljanja igre od strane voditelja pobijedila je ona ekipa koja na svojoj polovici terena ima manje lopti. Druga varijanta je da se na obje polovice igrališta postavi jednak broj čunjeva, zadatak je da se gađaju čunjevi protivničke ekipe (čunjevi se ne smiju štititi tijelom). Ekipa koja prva sruši sve čunjeve je pobjednik. Nije dozvoljeno gađanje u glavu (opasnost od ozljede).
Igra se provodi u dvorani
strunjače
Igra se provodi na strunjačama koje su postavljene u krug s razmakom od 30-ak cm. Djeca trče po strunjačama u jednom smjeru preskačući razmake između strunjača. Strunjače se razmiču jedna od druge svakih 3-4 pretrčavanja kruga. Svako dijete koje padne na strunjaču ili stane u međuprostor između strunjača ispada iz igre
Pripaziti da se djeca drže pravilan razmak i da nema preguravanja i pretrčavanja prijatelja koji je ispred. U ovoj igri djeca čestu zakače noge prijatelja i npr. izuju im tenesice tad se igra mora zaustaviti da se učenik može izvući iz kolone i obući. Koristite velike strunjače, jer su one teže i neće se sklizati na parketu prilikom preskakanja.
Igra se može igrati i u dvorani i na igralištu.
Košarkaška lopta
Djeca trče po dvorani dok ih jedno dijete lovi. U dvorani se nalazi jedna lopta koje putuje tako da se vodi rukom (košarkaška lopta) i uvijek je bačena onom djetetu koje je u opasnosti da će biti ulovljeno.
Igra se može igrati i na ispadanje.
Igra se provodi u dvorani i vanjskim igralištima
Lopte za vođenje
Djeca vode loptu rukometnim načinom po dvorani. Trener nakon 30-ak sek. prozove jedno dijete imenom, te to dijete za zadatak lovi ostalu djecu krečući se sunožnim poskocima te držeći loptu u ruci. Ostala djeca bježe od lovca isto tako poskakujući samo im se lopta nalazi između nogu ( otežano). Ulovljen je onaj koga lovac dotakne s loptom i on se mora sjesti na pod. Kraj igre objavljuje trener, a uspješnost lovca se procjenjuje prebrojavanjem ulovljene djece.
Igra se može igrati s više lovaca.
Igra se može igrati i u dvorani i na igralištu.
Spužvasta lopta
Jedan igrač je izabran za „lovca“. Ostali igrači su divljač: srne, zečevi itd. Lovac u ovoj igri pokušava loptom pogoditi nekog od igrača i pogođeni postaju „lovci-pomagači:“Važi samo direktan pogodak. Zadatak pomagača je da dobacuju lovcu loptu, jer jedino lovac ima pravo da gađa. U sljedećoj igri lovac je onaj igrač koji je zadnji ostao slobodan.
Nije dozvoljeno gađanje u glavu (opasnost od ozljede).
Igra se provodi u dvorani
Opremljena dvorana
Djeca se slobodno kreću po dvorani. Na znak voditelja koji izgovara 1.zadatak: poplava djeca se moraju popeti na neku visinu, 2.zadatak- kiša moraju pronaći nekakav krov, 3.zadatak- snijeg usprave se i u mjestu rade bočne poskoke, 4. zadatak- sunce vesele se.
Igra se igra na ispadanje ako netko od djece pogriješi ili zadnji izvede zadatak. Ova igra zahtjeva da voditelj mora konstruirati krovove da bi se djeca ispod njih mogla skloniti, a ujedno moraju biti sigurna i čvrsta da se ne sruše. Također mjesta predviđena za penjanje moraju biti osigurana sa strunjačama zbog mogućeg pada.
Igra se može igrati i u dvorani i na igralištu.
različiti predmeti i rekviziti u bojama
Djeca slobodno trče po dvorani tako dugo dok na znak voditelja ne dobiju zadatak da pronađu određenu boju u dvorani ( pronađite mi crvenu boju). Na postavljeni zadatak djeca se rastrče i dotiču jednim prstom sve što je u dvorani te boje.
Važan je naglasak da boju mogu dotaknuti samo jednim prstom, jer na taj način omogućavaju da više djece dotakne boju na jednom mjestu. Zadatke možemo davati i na način da kažemo pojam , a da djeca prepoznaju o kojoj se boji radi ( koje je boje limun). Jasno je da uspjeh ove igre ovisi o raznolikosti boja koje se mogu naći na mjestu na kojem se provodi. Igra se igra na ispadanje ako neko dijete dotakne pogrešnu boju ili zadnji izvrši zadatak.
Igra se provodi u dvorani
Def
Djeca slobodno trče po dvorani, te na znak trenera moraju zauzeti zadani položaj (sjedni, legni na trbuh ili leđa, stoj na jednoj nozi, čučni, lezi na bok…). Može se igrati na ispadanje, tako da ono dijete koje pogriješi ili zadnje napravi postavljeni zadatak.
Ova igra se najbolje vodi s defom, jer se na taj način najbolje kontrolira brzina kojom djeca trče. Nakon prestanka udaranja od def djeca se prvo zaustavljaju i čekaju zadatak od strane voditelja, te na taj način kod zahtjevnijih zadataka npr. treba brzo leći na trbuh izbjegnemo nekontrolirana bacanja i mogućnost ozljede nosa, brade itd.
Igra se provodi u dvorani
Uređaj za reproduciranje glazbe
Djeca slobodno trče po dvorani na određenu glazbu. Kada trener zaustavi glazbu djeca se moraju zagrliti (u parovima) okrenuta licem jedan prema drugom. Par koji se posljednji zagrli ispada iz igre.
Djeca se mogu i primiti samo rukama, držati se za jednu ruku, okrenuti se međusobno leđima itd… Ne smiju se dva puta za redom zagrliti ista djeca.
Igra se provodi u dvorani
različiti sportski rekviziti
Po cijeloj dvorani su raspoređeni različiti sportski rekviziti (lopte, strunjače, obruči, švedske ljestve, klupa, gimnastički rekviziti i sve drugo što se koristi u programu). Djeca slobodno trče po dvorani i na znak trenera moraju pronaći traženi rekvizit i dotaknuti ga prstom.
Igra se igra na ispadanje tko zadnji pronađe rekvizit ili pogriješi ispada iz igre. Djecu treba upozoriti na postavljene rekvizite i mogućim opasnostima (ograničen prostor- broj rekvizita)
Igra se provodi u dvorani
strunjače (različitih veličina), spužvaste lopte
Na sredini dvorane postave se 3-4 strunjače koje čine „bare“ u kojima stoje djeca „žabe“. Oko tih jezera hodaju 2-3 djeteta „rode“ koja hvataju onu djecu koja napuste strunjaču. Žabe se na prostoru izvan jezera kreću sunožnim poskocima, a rode mogu trčati s ispruženim rukama kojima plješću. Uhvaćeno dijete postaje“ roda“, a roda postaje“ žaba.
Kod ove igre opasnost predstavlja bacanje po strunjačama, gdje se djeca mogu ozlijediti. Zato je važno da “žabe” kad su na strunjačama samo stoje i čekaju priliku za iskočiti iz bare. Važno je paziti na pravilno kretanje “žaba”, jer ako dijete trči odmah se smatra ulovljenim. Također se igra može igrati i na ispadanje.
Igra se može igrati i u dvorani i na igralištu
Obruči, kapice, čunjevi, kockice, def ili zviždaljka
U ovoj igri djeca su raspoređena u formaciji kruga, tako da su ispred njih postavljeni (obruči, mekane kocke, kapice, čunjevi). Na znak voditelja djeca počinju trčanje po krugu oko postavljenih rekvizita. Znak se može davati zviždaljkom ili udaranjem po defu cijelo vrijeme dok djeca trče. Prestankom davanja znaka djeca moraju zauzeti položaj kraj jednog od postavljenih rekvizita.
Igra se može igrati na ispadanje tako da svako sljedeće trčanje izbacimo jedan ili dva rekvizita izvan kruga tako da dijete koje ostane bez rekvizita ispada iz igre. Također se može igrati i na način da ako su u krugu postavljeni obruči ili kocke da se u njih mora sjesti nakon trčanja. Pripaziti da se prilikom igre ne poskliznu na postavljene rekvizite (obruči)
Igra se može igrati i u dvorani i na igralištu.
Spužvasta lopta
Streljana predstavlja igru lovice s loptom koja se baca. Dijete koje lovi djecu baca loptu i ako nekoga pogodi onda ono postaje lovac, a ako promaši onda ponovo gađa s onog mjesta gdje je ulovio bačenu loptu.
Igra se može igrati i na ispadanje.
Igra se provodi u dvorani i vanjskim igralištima
novinski dvolist
U ovoj igri svako dijete ima dvolist novina koje postavi na svoja prsa. Trčeći slobodno po dvorani nastoji da mu pri tome ne padnu novine. Trčanje se odvija u određenom vremenskom periodu ( određuje ga voditelj) djeci kojima nisu pale novine su pobjednici.
Pravilo igre kaže da pri trčanju djeca ne smiju pridržavati novine rukama
Igra se može igrati i u dvorani i na igralištu
Igra počinje tako da se sva djeca nalaze na sredini dvorane. Na dogovoreni znak odabrani lovci podižu loptu s crte i nastoje pogoditi djecu koja su se razbježala po dvorani. Svako pogođeno dijete ispada iz igre, a lovci svaki put gađaju s mjesta u dvorani na kojem se nalazi lopta koju su bacili prethodni put. Lovci gađaju toliko puta koliko im odredimo vremenski (pr. 20-30 sek). Igra se igra da uvijek imamo 2 lovca, može biti i više.
Igra se igra da uvijek imamo 2 lovca, a može ih biti i više.
Na sredini dvorane postavimo švedsku klupu i na njoj se nalaze djeca koja predstavljaju „medvjede“. Djeca koja su“ lovci“ nalaze se ispred na određenoj udaljenosti od prostora za „medvjede“, a ta udaljenost je određena linijom. Također se iza“medvjeda“ nalazi skupina djece koja će imati ulogu pomagača „lovaca“. U ovoj igri djeca lovci imaju lopte kojima gađaju“ medvjede „a pomagači vraćaju lopte koje promaše nazad „lovcima“. Svaki pogođeni „medvjed“ mora sjesti na klupu. Igra je ograničena vremenski ili dok svi medvjedi ne budu pogođeni. Igru ponovimo barem 3 puta dok sva djeca ne isprobaju sve uloge u igri.
Djeca su podijeljena u dvije skupine i iza označenih linija nastoje loptama pogoditi veliku loptu (pilates) ili medicinku, koja se nalazi u „tunelu“ kojeg čine dvije usporedno postavljene strunjače(šv. klupe). Ekipa koja uspije izgurati medicinku na suprotnu stranu je pobjednik. Djeca mogu ući u „polje“ po loptu, ali smiju gađati tek kad dođu iza označenih linija.
Za ovu igru potrebno je ograničiti prostor koji predstavlja „more“ i u njemu se kreću „ribice“. Izvan mora na suprotnim se nalaze dva „ribara“, koji imaju jednu loptu kojom love (gađaju) „ribice“. Svako dijete koje “ribari“ pogode ili izađe iz označenog prostora ispada iz igre. Na kraju se uspješnost“ ribara“ određuje s brojem ulovljenih „ribica“ Ova se igra može igrati upotrebom i velikih fitness lopti za gađanje kao i na način da uhvaćene ribe mogu nastaviti igrati kao ribari raspoređujući se na sve strane ograničenog prostora.
Igra se može igrati i u dvorani i na igralištu.
Dobro je koristiti lopte koje su veće ali i mekše (odbojkaška lopta ili neka spužvasta)
Djeca su postavljenja u formaciju kruga i to tako da rašire noge koliko je potrebno da su stabilni u stojećem položaju, a da pritom dodiruju stopala susjednih igrača i na taj način zatvore postavljeni krug. Prsti na rukama su prekriženi i ruke su ispružene i služe za guranje lopte po podu s ciljem postizanja pogotka (guranja lopte kroz noge postavljenih igrača).
Igra se može igrati na ispadanje nakon primljenog pogotka ili varijanta da učenik koji primi“gol“ nastavlja igru tako da je u krugu postavljen okrenut leđima prema sredini kruga. Važno je naglasiti da djeca mogu ogrebati ruke od pod prilikom izvođenja udarca pa na to ih pravovremeno treba upozoriti.
Igra se provodi u dvorani
Lopte koje se koriste u igri su male teniske, spužvaste itd.
U ovoj igri su igrači podijeljeni u dvije skupine, jedna su tri igrača koja imaju u rukama čunjeve i nalaze se na postavljenoj strunjači a druga skupina su igrači koji imaju po dvije loptice i svaki od njih dobije jedan broj (1-3) koji označava oznaku jednog od igrača postavljenih na strunjači. Zadatak u ovoj igri je da igrači koji se nalaze izvan označenog prostora da loptice koje imaju u rukama bacaju prema svom igraču na strunjači, a on ih mora uhvatiti sa svojim čunjem i staviti u označeni obruč..
Igrač koji od svojih suradnika pokupi najviše lopti, a da one pri tome ne padnu na pod je pobjednik.
Igra se može igrati u dvorani i igralištu
Koriste se različite lopte (košarkaške, rukometne, nogometne, odbojkaške….)
U ovoj igri djeca vode trčeći različite lopte po dvorani (nogometnu loptu nogom, rukometnu, košarkašku ili odbojkašku loptu vode rukama). Na dogovoreni znak (npr. zvižduk), mijenjaju loptu u posjedu.
U ovoj igri djeca izvode zadatak koji je vremenski ograničen, a određuje ga voditelj. Igra se može igrati i na ispadanje i to tako da se igra provodi s manjim brojem lopti, djeca koja na početku nemaju loptu trče bez lopte po dvorani. Možemo ju i otežati da dva puta za redom pri izmjenama lopte ne smiju uzeti istu (ostave nogometnu pa opet uzmu drugu nogometnu). Radi sigurnije provedbe prilikom izmjena lopti zahtijevati da se lopte prije same izmjene zaustave.
Igra se igra u dvorani
Švedske klupe i niska greda
U ovoj igri u dvorani su postavljene niske grede i okrenute šv. klupe u poziciju trokrake ili višekrake zvijezde. Djeca slobodno trče po dvorani oko postavljene „zvijezde“ i na znak voditelja brzo se moraju popeti na jednu od postavljenih krakova.
Broj klupa ovisi o broju djece koja sudjeluju u igri, jer ograničeni broj koji se na njih može popeti (6 djece po klupi/niskoj gredi). Igra se može igrati na ispadanje da onaj koji se zadnji popne ili padne s postavljenih klupa ili grede ispada. Igra je dobra za vježbanje ravnoteže pa možete ju igrati tako da je zadatak stati samo jednom nogom na klupu ili gredu. Važno je radi sigurnosti obavezno postaviti strunjače ispod klupa i grede.
Popis igara:
KOCKA SPAS | DIŽI NOGE SPAS | GRUDANJE | HUGO | LOPTA SPAS | | LOVAC U ŠUMI | POPLAVA | PRONAĐI BOJU | PRONAĐI POLOŽAJ SPAS | PRONAĐI PRIJATELJA | PRONAĐI SPORTSKI REKVIZIT | RODE I ŽABE | STOLCI | STRELJANA | TRČANJE S NOVINAMA | LOVCI S LOPTOM | MEDVJED I LOVCI | TUNEL | RIBARI I RIBICE | SLONOVSKI NOGOMET | SLADOLED | PROMIJENI LOPTU | ZVIJEZDA
Copyright: Hrvatski školski sportski savez 2023 | Designed with love by Digitando
Copyright: Hrvatski školski sportski savez 2023 | Designed with love by Digitando