Nova suradnja | „Misli – vježbaj – mijenjaj“

#volimskolskisport

Nova suradnja | „Misli – vježbaj – mijenjaj“

#volimoskolskisport

Hrvatski školski sportski savez partner je Godišnjih novinarskih nagrada koje dodjeljuju Udruga Pragma i Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu.

Poziv na prijavu novinarskih radova za 11. „Godišnju nagradu za novinarske radove koji promiču vrijednosti obrazovanja“ s temom promocije sporta i socio-emocionalnih vještina djece i mladih otvoren je do 15. studenog 2024. godine.


Udruga Pragma poziva novinare na prijavu za 11. “Godišnju nagradu za novinarske radove koji promiču vrijednosti obrazovanja s motom „Misli – vježbaj – mijenjaj“. Pokrovitelj dodjele Nagrade je Ministarstvo turizma i sporta, a Grad Zagreb sufinancira projektne aktivnosti. Partneri u dodjeli Nagrade su Hrvatski školski sportski savez i Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu.

Pozivamo novinare da do 15. siječnja 2024. prijave po jedan novinarski rad u kategorijama: za najbolji radijski, televizijski i/ili tiskani (online) prilog. Pristigle novinarske radove, nakon provjere formalnih uvjeta, od veljače do svibnja 2024. zajedno ocjenjuju učenici, nastavnici, stručni suradnici i roditelji prema načelu „jedna ustanova – jedan glas“. U ocjenjivanju radova sudjelovat će i polaznici medijske edukacije “Igram, pišem, lajkam” koji će sa svojim mentorima nagrade i prijavljene tekstove predstaviti u svojim školama.

Dodjela Nagrade je u lipnju 2024. godine.

Predstavljanje Godišnje nagrade održano na Pravnom fakultetu

Udruga Pragma u utorak, 14.11.2023. godine okupila je partnere i pokrovitelje Godišnjih nagrada na Pravnom fakultetu sa studentima socijalnog rada i novinarima, a publici se obratio i naš glavni tajnik dr.sc. Ivan Dujić u ime Hrvatskog školskog sportskog saveza.

“Udruga Pragma zahvaljuje nam na prihvaćanju partnerstva, a zapravo bismo upravo svi mi trebali zahvaliti njima. Ovo je tema koja nikada nije bila važnija – sport i ispravne informacije o sportu trebaju biti dostupne svakom djetetu i mladoj osobi, a mediji se danas pune informacijama koje ne odražavaju pravo stanje sporta u RH niti potiču djecu na bavljenje sportom koliko bi mogli i trebali.“

Dujić dodaje: „HŠSS krovna je sportska institucija koja se bavi školskim sportom i glavni nam je fokus upravo zdravlje i edukacija djece koja nemaju naviku redovitog vježbanja i koja se ne bave dovoljno sportskim aktivnostima. Podržavamo ovu inicijativu jer znamo da se za pravu promjenu trebaju uključiti sportaši, odgojno-obrazovni radnici, roditelji, ali i mediji.”

Zašto “Misli – vježbaj – mijenjaj”?

Ovogodišnji moto Nagrade „Misli – vježbaj – mijenjaj“ ističe ciljeve koje želimo dosegnuti putem kvalitetnih novinarskih radova, a koji će medijski opismeniti djecu i mlade u Hrvatskoj:

  • mijenjati stavove djece i mladih, kao i roditelja i stručnjaka, o potrebi sudjelovanja u sportskim aktivnostima te isticanju pozitivnih strana sudjelovanja djece i mladih kroz sport i na taj način povezujući sport i socio-emocionalne kompetencije djece i mladih. Pozivamo novinare na prijavu radova koji promiču timski rad, nenasilje, zajedništvo i suradničko rješavanje problema, usmjeravanja pažnje i povećanja motivacije, odgoj za općeljudske vrijednosti poštivanja drugih (suparnika, protivnika – natjecatelja i kolega) te zaštite ranjivijih (zaštita djece od svih oblika zlostavljanja ili neprimjerenog ponašanja vršnjaka ili odraslih);
  • poticati na konkretnu tjelesnu aktivnost djece i mladih koja ima dokazane psihofizičke posljedice na djecu koja treba biti medijski promovirana kao društveno poželjna aktivnost;
  • isticati sport kao sredstva očuvanja zdravlja djece i mladih; sporta koji potiče osjećaj zadovoljstva djeteta te vrijednosti koje dijete usvaja putem sporta, poput discipliniranosti, upornosti, strpljivosti, motivacije i prihvaćanja neuspjeha, i socijalizacije – druženja i snalaženja u društvu vršnjaka;
  • promovirati socijalnu ulogu sporta koji povezuje djecu i mlade različitih socio-ekonomskih pozadina; novinarski radovi koji ističu važnost pristupačnosti i priuštivosti sporta u lokalnim zajednicama;
  • predstaviti programe, projekte i aktivnosti školskog sporta i školska sportska društva koja na lokalnoj razini okupljaju djecu i mlade u sportskim i rekreativnim aktivnostima te utjecaj školskog sporta u razvoju navike bavljenja sportom, timskog rada, fair playa, predstavljanja različitih sportova od rane školske dobi, kao i drugih sportsko-edukativnih projekata koji se provode u školskom sportu;
  • zagovarati sportski, aktivni način života i razmišljanja; uzorno i pedagoško ponašanje trenera (kao modela djeci i mladima) i igrača; a koji su u odgojno-obrazovnom kontekstu usmjereni na podizanje kognitivnih vještina djece i mladih kroz sport;
  • kritički se odnose prema nepoželjnom ponašanju roditelja i trenera i istražuju modele najbolje suradnje roditelja i trenera u promociji zdravlja djece i mladih.

Nagrada ima za cilj davanje podrške i promoviranje rada novinara koji promiču vrijednost obrazovanja i koji svojim izvještavanjem doprinose kvalitetnijoj informiranosti o obrazovanju i zato je koncipirana u tri dijela: u prvom dijelu Pragma objavljuje javni poziv novinarima za prikupljanje novinarskih radova u dvije/tri kategorije (radijski, TV i/ili tiskani/online prilozi) koji tematski povezuju sport te socio-emocionalne kompetencije djece; u drugom dijelu pristigli i kvalificirani novinarski radovi se upućuju u osnovne, srednje škole i učeničke domove u Hrvatskoj, zajedno s Pragminim Smjernicama za ocjenjivanje radova, gdje učenici biraju najkvalitetnije radove uz podršku svojih nastavnika te potporu Pragme; u trećem dijelu se organizira javna, svečana dodjela Nagrade, uz sudjelovanje djece i mladih, te se predstavljaju rezultati vrednovanja cjelokupnog procesa dodjele Nagrade.

Pragma Nagradom želi podržati rad novinara koji promiču vrijednost obrazovanja i koji svojim izvještavanjem doprinose kvalitetnijoj informiranosti građana o obrazovanju. Projekt je do sada proveden na području cijele RH, a doprinio je provedbi građanskog odgoja u školama.