VIRTUALNI PLESNI SHOW | kako snimiti dobar plesni video

#volimskolskisport

VIRTUALNI PLESNI SHOW | kako snimiti dobar plesni video

#volimoskolskisport

Za sudjelovanje u Virtualnom plesnom showu, školska sportska društva trebaju snimiti i objaviti plesni video – Tips and Tricks za snimanje kvalitetnog plesnog videa otkriva nam članica stručnog žirija ovogodišnjeg Virtualnog plesnog showa, snimateljica Tina Kadoić.


Svi znamo da ples nije samo fizički izraz, već i vizualni doživljaj koji zahtijeva pažnju na svaki detalj. Bilo da snimate svoj prvi plesni video ili ste već iskusni u tome, ovaj vodič donosi nekoliko ključnih savjeta za postizanje profesionalnog rezultata. U nastavku ću podijeliti nekoliko smjernica koje vam mogu pomoći da unaprijedite svoje plesne video projekte i postignete maksimalni vizualni dojam.

1. Odabir opreme: Mobitel, GoPro, ili profesionalna kamera?

Iako većina nas možda nema pristup profesionalnoj kameri, to ne znači da ne možemo snimiti fantastičan plesni video! Danas s pametnim telefonima možemo dobiti visoku kvalitetu slike, ali važno je znati kako koristiti opremu koju imate na raspolaganju.

Ako koristite mobitel, pobrinite se za stabilizaciju snimke, bilo uz pomoć stativa ili gimbala, kako biste izbjegli podrhtavanje kamere. Također obratite pozornost na automatsku promjenu ekspozicije koja često voli “šetati” na pametnim telefonima te ju zaključajte kako biste izbjegli neželjene promjene slike i svjetla. Također imajte na umu da većina mobitela ima više kamera, što vam pruža različite kreativne perspektive! Nemojte se bojati koristiti x0.5 ili pak optički zoom ili čak macro – to je nešto što može biti vaš alat za naglašavanje bitnih i zanimljivih trenutaka u vašoj priči.

Akcijske kamere također su zanimljiv alat – moderne interne stabilizacije sjajne su za praćenje pokreta i trčanje za plesačima, a razne široke perspektive specifičan su i zanimljiv vizual koji možete iskoristiti kao svoju prednost.

Za one s DSLR ili mirrorless kamerama, imajte na umu da ćete imati veću kontrolu nad dubinom polja (ovisno o vrsti objektiva), što će omogućiti veću kreativnost u kadrovima. Profesionalne kamere nude najviše opcija za postprodukciju, ali s dobrom rasvjetom i pravim kadriranjem možete postići sličan efekt i s nižom klasom opreme.

A ako se osjećate hrabro ili totalno cool – uvijek postoje opcije starijih digitalnih kamera koje vrlo vjerojatno stoje u nekoj ladici kod prijatelja, roditelja, ili pak rodbine.

Čar uvijek leži u priči i zanimljivim kadrovima. Eksperimentirajte i uživajte u procesu!

Pro tip!

Imaš pristup dronu? Zvuči sjajno te može biti sjajan dodatak videu! No imaj na umu sigurnost sebe te svih sudionika, pravila, obvezna osiguranja, rezervacije zračnog prostora te ostale tehnikalije – kako bi tvoje iskustvo snimanja iz zraka ostalo ugodno, sigurno i zabavno iskustvo.

2. Stativ, Gimbal ili snimanje iz ruke?

I statični i dinamični kadrovi imaju svoju snagu. Statični kadrovi, kada je kamera postavljena na stativ, omogućuju stabilnost i fokusiranje na detalje u pokretu.

Sigurno ste popratili sada već zastarjeli Wes Anderson TikTok trend – i to je dobar primjer statičnih kadrova. S druge strane, dinamični kadrovi s gimbalom daju osjećaj fluidnosti i energije – savršeni su za plesne pokrete i to je ono što najčešće viđate u današnjim video spotovima, live prijenosima velikih koncerata i nastupa uživo. Korištenje obje vrste može dodati dinamiku i zanimljivost videu, stoga razmislite o tome kako kombinirati obje tehnike.

Pro tip!

Ukoliko snimate sa stativa, pazite da je kamera čvrsto pričvršćena za isti te da je stativ stabilno postavljen na ravnu podlogu, kako biste izbjegli padanje kamere i neželjene štete opreme ili ozljede prolaznika na snimanju.

Ukoliko snimate iz ruke, pokušajte kameru približiti tijelu maksimalno, lagano savijte koljena te polako i kontrolirano krećite tijelo kako biste izbjegli nepotrebne trešnje.

3. Rasvjeta: Sunce je vaš najbolji prijatelj!

Rasvjeta može učiniti čuda za vaš video, a najbolji besplatni izvor rasvjete je – sunce! Pokušajte snimati na prirodnom svjetlu kad god je to moguće. Svako doba dana ima svoje čari i boje, koje možda baš odgovaraju vašoj ideji – pa razmislite o tome unaprijed. Ukoliko je sivo i oblačno – to je također u redu. Dapače, tada imate najmanje svjetlosnih promjena, što uklanja jedan od izazova rasvjete koja se kontinuirano mijenja i narušava kontinuitet vizuala u finalnom videu.

Ako snimate u zatvorenom prostoru, pokušajte koristiti dodatnu rasvjetu, a ne samo onu “radnu” najčešće standardnu stropnu.

Na profesionalnim produkcijama koriste se niz jakih rasvjetnih tijela, što spotlightova, što mekih velikih panela – i njima nema svatko pristup. Ne očajavajte! Radni reflektori iz nečije vikendice, sunset lampe ili ledice iz vaše spavaće sobe, jake podne lampe iz vaše dnevne (sorry roditelji) ili čak jake ručne ili naglavne svjetiljke za planinarenje ili pak nečiji šareni reflektori iz hobby rock benda – sve su to sjajne opcije za vaše nove vizuale!

Pro tip!

Srna sa direktnim svjetlima auta uperenima u sebe ne izgleda baš oduševljeno. Isto vrijedi i za plesače 😀 Pokušajte rasvjetna tijela staviti lijevo i desno od kamere, što dalje od centra, kako bi svi bili osvjetljeni i kako bi slika dobila dubinu. A ukoliko vidite da imate dovoljno reflektora – svakako ugasite radno stropno svjetlo.

Zanima te kako izgleda video sniman na hladan oblačan dan? Ovo je dobar primjer:

Također ovdje možeš vidjeti kako smo iskoristili zalazak sunca i prirodu:

A ovo je sjajan primjer kako je i malo svjetla dovoljno za dobar efekt. U hali smo ugasili sva svjetla, napravili potpuni mrak da se ne vidi nered, te u pozadinu stavili dva ”Bauhaus” reflektora, a naprijed dva reflektora u boji te dodali dim mašinu. To je sve.

4. Estetika: Minimalizam je dobra polazišna točka.

Jedan od ključnih faktora u stvaranju plesnog videa je estetika. Uskladite boje kostima i prostora s minimalnim detaljima u pozadini. Pokušajte izbjegavati nepotrebne predmete koji mogu ometati gledatelje i skrenuti pažnju s plesača. Rasporedite prostor tako da pozadina bude jednostavna i nenametljiva.

Ukoliko imate opciju snimanja u školskoj dvorani gdje su u pozadini sve sprave sa sata tjelesnog ili pak na drugom bijelom zidu – opcija svakako treba biti bijeli zid.

Naravno – nekada vaše ideje mogu zahtijevati potpunu suprotnost te se vaša priča odigrava u npr. cirkusu. Tada je nakit, rasvijetljen i šaren prostor opravdan te apsolutni bonus ako takav nađete.

No ukoliko se fokusirate na npr. lyrical/tehničku izvedbu i emociju, želite imati što čišći, minimalistički uređen prostor, koji neće oduzimati pažnju gledatelja.

Lukas McFarlane je sa TransForm plesačima stvorio pravu šarenu poslasticu, te je ovo sjajan primjer gdje šarenilo, kostimi i svi detalji u prostoru opravdavaju priču i više su nego dobrodošli:

5. Scenarij i plan snimanja

Iako spontanost može biti korisna, važno je imati jasnu ideju o tome što želite postići prije nego krenete s snimanjem. Raspisivanje scenarija i plana snimanja može pomoći da se bolje pripremite i iskoristite svaki trenutak na setu.

Razmislite o tome koje kadrove želite snimiti, koliko ćete vremena provesti na svakom segmentu i koje posebne efekte želite dodati u postprodukciji.

Nekada će plesni videi biti tzv. *one take* gdje će se sve odigrati točno tako – u jednom kadru. I ovdje je potrebno puno vježbe, što samo s plesačima, toliko i sa snimateljem da sve usklade i sinkroniziraju. No, jednom kada se sve poklopi – to je to! Kada se snimi – sinkronizira sa glazbom – eksportira i spreman je za objavu.

No češće će videi biti raskadrirani, imati priču te razne vizuale. U tim trenucima izrada nekakvog skiciranog storyboarda ili bar raspisanih natuknica na papiriću bit će od velike pomoći kada prvi put na snimanju zapnete ili od uzbuđenja umalo zaboravite snimiti završni kadar.

Nekada se One take može i lažirati, ali to je pothvat koji zahtijeva možda i najviše planiranja i vježbe prije samog snimanja.

6. Plesači: Dajte 150%!

Važno je znati da ono što izgleda energično u stvarnosti može na kameri izgledati puno slabije. Zato je ključno dati 150% od sebe – bez obzira na to koliko se umorni osjećate. Snimanje video materijala zahtijeva puno više intenziteta nego običan nastup pred publikom. Plesači, budite svjesni toga i maksimalno povećajte svoju energiju!

Pro tip!

Smirenost, pripremljenost i tišina na snimanju uvelike poboljšavaju cjelokupno iskustvo. Uloge na snimanju odredite unaprijed – tko ima glavnu riječ za koreografiju, organizaciju i snimanje – i pokušajte se istih držati – kako ne bi nastao kaos te kako ne bi došlo do neželjenih frustracija na setu.

7. Zabavite se!

U konačnici, ples je umjetnost i zabava. Ne zaboravite uživati u procesu i biti kreativni! Nemojte se ograničavati samo na trending ideje. Potražite svoju osobnu inspiraciju i ispričajte svoju jedinstvenu priču kroz pokret. Plesni video treba biti odraz vaše strasti i umjetničkog izraza.

Sretno svima!

Tina Kadoić