izvještaj donosi IPL učenica novinarka Dora Pavić
Od 9. do 11. prosinca Zagreb je bio domaćin Državnog prvenstva u šahu za osnovne škole, događaja koji je okupio najbolje mlade šahovske entuzijaste iz svih krajeva Lijepe Naše. No, osim briljantnih poteza na šahovskoj ploči, posebnu pažnju privukao je nagrađeni projekt Hrvatskog školskog sportskog saveza – FAIR PLAY KARTON, priznanje koja se ne dodjeljuje za pobjede, već za iskazivanje sportskog duha i #fairplay ponašanja.
Fair play kartoni predstavljaju simbol priznanja za sve one sudionike koji su tijekom natjecanja pokazali iznimno sportsko i etičko ponašanje. Bilo da je riječ o pružanju pomoći suparniku u nevolji, priznavanju vlastite greške ili jednostavnoj gesti podrške, ovoj je inicijativi cilj istaknuti važnost poštovanja i pozitivnog ponašanja u sportu, čak i kada se natjecateljski duh rasplamsa.
Ove godine na Državnom prvenstvu u šahu za osnovne škole, Fair play karton primilo je nekoliko natjecatelja koji su svojim ponašanjem zaslužili naklonost i publike i organizatora. Fair play kartone učenicama i učenicima dodijelio je Vlado Karagić, predsjednik Tehničke komisije ovog prvenstva koji je naglasio da ovo priznanje u očima mnogih vrijedi više i od same medalje. “Natjecanje je prošlo bez sporne situacije i žalbi i fair play kartoni mogli bi otići svima, ali ipak među posebnima ima posebnijih koje ćemo s posebnim ponosom istaknuti”.
Prvi Fair play karton osvojila je Katarina Benić iz Osnovne škole Šimuna Kožičića Benje iz Zadra: “Dugo nismo vidjeli ovakvu mladu kapetanicu koja toliko izgara za svoju ekipu – na njenom se licu vidjelo kako proživljava ove šahovske bure i preokrete kojih je bilo zaista mnogo. Čestitamo joj na vodstvu i stavu koji je imala od prve do zadnje partije.”
Drugi je zaslužio Mihael Kojadin iz Osnovne škole Gradina: “Njega su žrtvovali na prvoj ploči gdje je on u jednoj partiji imao toliko nadmoćnu poziciju i veliku prednost, ali je svom protivniku dao remi. Nakon što sam ga pitao zašto je to napravio on je s toliko topline rekao “Važno da nisam izgubio.” Na kraju je on mene poučio da se ne treba gramzivo boriti za bodove nego da se treba boriti za nešto više!”, potvrdio je Karagić.
Treći je pripao Marti Cvitanović iz Osnovne škole Popovača koja je “oprostila” nepravilan potez i pad zastavice što zaslužuje svaku pohvalu: “Susreo sam se s toliko igrača koji bi učinili sve da dobiju partiju, a ona je sama inzistirala na jednoj sekundi i time svim igračima može biti primjer”.
Posljednji Fair play karton na ovom prvenstvu osvojio Domagoj Prgomet Abramović iz Osnovne škole Blaž Tadijanović Slavonski Brod: “Bez predznanja koje imaju vrhunski aktivni šahisti, Domagoj stiže na ovo prvenstvo i, iako na zapisniku vidi da mu remi ne znači ništa, odgovorno kaže – “Ma idem dalje!” boreći se s viceprvakinjom Hrvatske. Iako ne govorimo o klasičnom fair play potezu, sportskim duhom i žarom koji je pokazao postaje naš mladi “velemajstor srca” – ponosan sam što sam ga sreo”, potvrđuje Karagić.
Državno prvenstvo u šahu bilo je više od igre – bilo je to mjesto gdje su se mladi učili kako biti veliki ne samo u igri, već i u životu. Zahvaljujući inicijativama poput ove, HŠSS nastavlja oblikovati generacije sportaša koji razumiju da je poštena igra temelj svake sportske priče. Hvala Marti, Mihaelu, Katarini i Domagoju što su pokazali da nije sve samo u pobjedi, već i u ponašanju – ovi mladi genijalci pokazuju da je šah zaista inspirativan sport i velika ljubav mnogih mladih ljudi.